AntyBSL Pies Pafnucy też jest przeciw BSL.

Antybsl.pl to społeczna inicjatywa stworzona do walki z próbami wprowadzenia praw typu BSL.

 W naszym kraju obowiązuje obecnie ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 wraz z poźniejszymi zmianami. Pełne brzmienie ustawy można znaleźć tutaj:

Ustawa o ochronie zwierząt

Ustawa ta uchwala tzw. listę psów ras uznanych za niebezpieczne. Właściciel takiego psa zobowiązany jest do rejestracji zwierzęcia w urzędzie gminy i do zabezpieczania psa przez smycz i kaganiec w miejscach publicznych. Na liście, określonej w oddzielnym roporządzeniu znajduje się obecnie 11 ras:

 • amerykański pit bull terrier
 • pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)
 • buldog amerykański
 • dog argentyńsk
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario
 • tosa inu
 • rottweiler
 • akbash dog
 • anatolian karabash
 • moskiewski stróżujący
 • owczarek kaukaski

Pełen tekst rozporządzenia ministra MSWIA w tej sprawie jest tutaj:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z dnia 8 maja 2003 r.)

Pojęcie listy 'ras psów agresywnych' funkcjonuje w całym kraju. Niestety często w Polsce pojawia się dość specyficzna, polska forma BSL albo raczej praw, w których traktuje się psy tylko jako zagrożenie: obowiązek wyprowadzania wszystkich psów na smyczy i w kagańcu (albo takich, które mają więcej niż 30 cm w kłędbie, albo ważą więcej niż 15 kg, etc.)

Poszczególne gminy definiując dość dowolnie prawa dotyczące obowiązku wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych. Choć większość miast / gmin podchodzi do tego problemu w sposób wyważony, tzn. psy w miejscach publicznych obowiązane są do przebywania na smyczy, to jednak zdarzają się miejscowości, które fundują właścicielom psów właśnie taką specyficzną, polską formę BSL.

Do tych niechlubnych wyjątków należały min. Szczecin, Sopot, Rzeszów, Wrocław. Pod naciskiem lokalnych społeczności niektóre z tych praw zostały zmienione, np. w Szczecine i Wrocławiu. Jednakże nadal pewne miejscowości są wyjątkowo nieprzyjazne płacacym podatki posiadaczom psów w ogóle. Dla przykładu wyjatki z "Regulaminu utrzymania porządku i czystości" z miasta Sopot:

"§ 13

Do obowiązków włacicieli utrzymujcych zwierzta domowe należy:
1)  w odniesieniu do psów:
-  prowadzenie psa na uwięzi i w kagańcu.  
-  obowiązek wyprowadzania psów w kagańcu nie dotyczy psów o wysokoci do 30 cm w kłębie;
poza psami ras uznanych za agresywne,  


2)

-  niewprowadzanie  zwierząt  na  plażę  i  kąpieliska  morskie  w  okresie  od  marca  do  31
października każdego roku ;
"

Wyjątkowo nieprzyjazne dla psów i ich posiadaczy miasto. Nie polecamy przebywania, a tym bardziej mieszkania w takim miejscu.

Regulacje obowiązujące w tym zakresie w Waszej gminie można znaleźć w regulaminach utrzymania porządku i czystości na terenie tejże gminy.

Regulaminy te często pozostają w sprzeczności z literą  "Ustawy o ochronie zwierząt".

Prawa lokalne uchwalane są przez rady gminy, a więc ludzi, na których wybór, drodzy właściciele psów, macie wpływ. Macie również wpływ na postać tych praw. Najprostszą formą zwrócenia uwagi na niewłaściwość takich praw jest słanie mejli / listów do radnych danej gminy. Można również spotykać się z radnymi i przedstawiać im konkretne argumenty przeciw takiemu prawu i proponować konkretne rozwiązania. Nie wolno pozwalać radnym i strażnikom miejsckim prześladowania tylko za sam fakt posiadania psa.

Jeśli posiadasz informacje na temat obowiązków właścicieli psów w danej gminie, prześlij nam proszę te informacje wraz z podaniem źródła (numer uchwały rady miejskiej) i najlepiej odnośnikiem internetowym do tej uchwały.
Grupa Antybsl.pl | 2012-09-13 15:05